*

Kültürpark Hol 1B

18 EKİM, CUMA 19 EKİM, CUMARTESİ 20 EKİM, PAZAR

11.00 - 12.00

Söyleşi • Recycle/Downcycle/Upcycle: Tasarım  Ürünlerinin Yaşam Döngüsünü Tasarlamak • 4T Türkiye Tasarım Tarihi Topluluğu

• Moderatör: Emre Yıldız,

Yaşar Üniversitesi

• Gökhan Mura,

İzmir Ekonomi Üniversitesi

• Şölen Kipöz, İzmir Ekonomi Üniversitesi

• Can Gündüz,

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü

 

12.00 - 13.30 Öğle Arası

 

13.30 - 14.45

Söyleşi • Ekolojik Döngülerin Yörüngesinde Tasarım

• Moderatör: Emre Gönlügür,

İzmir Ekonomi Üniversitesi

• Aslıhan Demirtaş, KHORA Office /

Kadir Has Üniversitesi

• Serdar Aşut, Project Pomace /

Random Works

• Serkan Bayraktaroğlu,

Kadir Has Üniversitesi

 

14.45 - 15.00 Kahve Arası

 

15.00 - 16.15

Söyleşi • Döngüsel Ekonomiyi Tasarlamak

• Moderatör: Aren E. Kurtgözü,

TED Üniversitesi

• Can Uçkan Yüksel, Öykü Gülerçe Kader,

Vestel Elektronik A.Ş.

• Yasemin Köse Artut,

ROKA Çevre için Tasarım

• Emir Drahşan, Emir Drahsan Architecture / Planning & Vcycle

• Gözde Karatekin, Atölye Ren

 

16.15 - 16.30 Kahve Arası

 

16.30 - 17.15

Sunum • Design as an Act of Transdisciplinary Inquiry / Disiplinlerötesi Bir Soruşturma Eylemi Olarak Tasarım

• İzmir İtalya Konsolosluğu desteğiyle

Francesco Faccin

 

10.30 - 12.00

Panel • Tarladan Sofraya: Gıdanın Sürdürülebilir Yolculuğunu Tasarlamak • ETMK İzmir Şubesi ve İzmir Akdeniz Akademisi

• Murat Arıkut,

ma | d tasarım ve danışmanlık

• Ezgi Ezdar Onur,

Design Mesh Innovation Lab

• Derya Irkdaş Doğu,

İzmir Ekonomi Üniversitesi

• Elif Kocabıyık,

İzmir Ekonomi Üniversitesi

• Selen Devrim Ülkebaş,

Yaşar Üniversitesi

• Tolga Okan, Yaşar Üniversitesi

 

12.00 - 13.00 Öğle Arası

 

13.00 - 14.10

Söyleşi • İnsan-Sonrası Geleceği Tasarlamak

• Onur O. Akşit, Ege Üniversitesi

• Aslı Favaro, Ege Üniversitesi

• Mehmet Yakın,

İstanbul Arel Üniversitesi

• İpek Ek, Yaşar Üniversitesi

 

14.10 - 14.30 Kahve Arası

 

14.30 - 15.20

Sanatçı Konuşması • Yedinci Kıta: 16. İstanbul Bienali Ortak Etkinliği

• Moderatör: Özgül Kılınçarslan,

İzmir Ekonomi Üniversitesi

• Elmas Deniz

 

14.00 - 15.20

Panel • Deniz ve Tasarım 3

• Osman Erkurt, 360 Derece Tarih Araştırmaları Derneği

• Emrah Erginer, Dokuz Eylül Üniversitesi

[Yer: Deneysel Arkeoloji Atölyesi, İskele Mah. 2129 Sok. No: 5 Urla-İzmir]

 

15.30 - 16.45

Panel • Kadın, Engelli ve Yaşlı Dostu Kent Bornova

• Mercan Efe Güney,

Dokuz Eylül Üniversitesi

• Ayşe Özen, Şehir Plancısı

• Ayşegül Dirmit, Şehir Plancısı

• Büşra Üstündağ, Şehir Plancısı

• Ecehan Mertoğlu, Şehir Plancısı

• Nofa Arslan, Şehir Plancısı

• Sündüz Sarıca,  Şehir Plancısı

• Tuğçe Taşdıvar, Şehir Plancısı

• Uzay Fakıoğlu, Şehir Plancısı

 

16.45 - 17.00 Kahve Arası

 

17.00 - 18.15

Panel • Sahne Tasarımında Geri Dönüşüm ve Paylaşım Yöntemleri

• Cem Çevikayak, Altındağ Mahalle Tiyatrosu & Tiyatro4

• Derya Efe Uluca, Tiyatro4

• Işınsu Ersan, Dokuz Eylül Üniversitesi

• Feyza Tatar, Manisa Şehir Tiyatrosu

 

2 KASIM, CUMARTESİ

13.00 - 14.30

Tur • Atölye Çalışmaları Rehberli Turu

Kültürpark’ta gerçekleştirilen atölye çalışmalarının yürütücüler rehberliğinde değerlendirme turu

 

14.30 - 15.30

Kapanış Etkinliği
‘Döngü’den Öğrenmek

 

13.00 - 13.15

Resmi Açılış • “Döngü” Tema Sunumu

 

13.15 - 13.30

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Mesajı

 

13.30 - 13.40

Mediterranean Connections / Akdeniz Bağlantıları

•Valerio Giorgio, İzmir İtalya Konsolosu

 

13.40 - 13.50

Ege Giyim Sanayicileri Derneği Bez Çanta Yüzey Tasarımı Yarışması Ödül Töreni

 

14.00 - 14.45

Sunum • The Greatest Design Experiment: World Design Capital 2020 Lille Metropole / Büyük Bir Tasarım Deneyi: 2020 Dünya Tasarım Başkenti Lille Metropolü

• Moderatörler: Elif Kocabıyık, İzmir Ekonomi Üniversitesi

• Gökhan Mura, İzmir Ekonomi Üniversitesi

• Adèle Berault, 2020 Dünya Tasarım Başkenti Lille Metropolü Uluslararası İşbirlikleri Koordinatörü

 

14.45 - 15.00 Kahve Arası

 

15.00 - 16.15

Söyleşi •

Kentin Döngüleri

• Moderatör: Güldem Özatağan, 
Bağımsız Araştırmacı

• Ayşe Adanalı, Mekanda Adalet Derneği

• Yaşar Adanalı, Mekanda Adalet Derneği

• Gül Köksal, Haliç Dayanışması

• Zeynep Arda,

  İzmir Ekonomi Üniversitesi

• Ender Peker, Sabancı Üniversitesi

 

16.30 - 17.30

Sunum • Gezegensel Düşünce için Kılavuz Deneyimler

• Moderatör: Onur Mengi,

İzmir Ekonomi Üniversitesi

• Aysun Sökmen, 8100

• Emrah Bilge, Çöpüne Sahip Çık Vakfı

 

17.30 - 18.00 Kahve Arası

 

18.00 - 19.00

Açılış Konuşması • 'Do no harm', 'Everything is connected' and Other Useless Aphorisms / ‘Zarar verme’, ‘Herşey birbiriyle bağlantılıdır’ ve Diğer Lüzumsuz Aforizmalar

• Thomas Thwaites,

Design Academy Eindhoven

 

19.00

İyi Tasarım İzmir ve

üTAS Sergileri Açılışı

 

*
18 EKİM - 03 KASIM 2019

Kültürpark Hol 1A

Türk Küçük Sanatlarını
Geliştirme Ofisi /

Turkish Handicraft Development Office

Bahar Emgin, Umut Altıntaş, Metehan Özcan

 

Anamorfik Uygulama /

Anamorphic Installation

Balca Demirbilek, Cansu Türkoğlu, Umut Onat, Ramazan Say

 

Gökkuşağı /

Rainbow

Ece Öner, Sena Tokul, Zeynep Tuğrul

 

Meles Deresi Bağlamında Mavi-Yeşil-Gri Kentleşme Olgusu /

Blue-Green-Gray Urbanism Phenomenon within Meles Stream

Adnan Kaplan, Hande Gündel, Bilun Arıkan, Behice Zaim, Meyrem Yener Çınar

 

Blaundos Arkeolojik Alanı Kuzey Kapısı Restorasyon Projesi / Restoration Project of Northern Gate in Blaundos Archaeological Site

Mine Turan, Fatma Sezgi Mamaklı, Aylin Kenar, Damla Akın, Delal Aynas, Engin Aktaş,

Ertuğrul Türker Uzun

 

Eko-Endüstriyel Park’a Dönüşüm / Transformation to Eco-Industrial Park

Sena Kanbolat

 

 

 

Pirina: Döngüyü Zeytinden Öğrenmek / Pomace: Learning Circularity from Olive

Serdar Aşut, Iris Jönsthövel, Melis Baloğlu, Friso Gouwetor, Zeytin Okulu (R. Funda Barbaros, Özge Erdölek Kozal, Sururi Uras, Alirıza Arıbaş), Karaburun Belediyesi, Bilge Demirtaş,

Emre Gönlügür, Betül Hafızoğlu

 

Döngü / Dönüşüm - Cycle / Transformation

Sevcan Sönmez

 

Kurtarılmış Deri /

Salvaged Leather

Şölen Kipöz

 

Merkez ve Kenarın Değişkenliği /

The Variability of Center and Edge

Tuğcan Güler

 

11 Metin için 11 Kitap /

11 Books for 11 Essays

Umut Altıntaş (Danışman), Bediye Özırmak, Bircan Akay, Cansu Çıtak, Elif Sarıgüzmen,

Eren Sevim, Mahinur Bulut, Murat Yıldırım, Oğulcan Çimen, Öykü Özsöz, Uğur Altun, Yağmur Esen

 

Bisiklet Endüstrisi Karşısında Alçakgönüllü Bir Duruş: Re-Cycle /

A Humble Stance Against the Cycling Industry: Re-Cycle

Ziyacan Bayar, Berk Mercancı

 

 

Nesnenin Beş Hali /

Five Stages of an Object

Gökhan Mura

 

Tasarım, Zanaat ve Sanat İlişkilerinde Arzu Nesneleri /

Objects of Desire at the

Relations of Design, Craft and Art

Nilüfer Talu, Ebru Yılmaz

 

Kayboluş /

Disappear

Tuba Doğu, Melis Varkal, Sevcan Sönmez, Ozan Atalan

 

Kompozit 02 /

Composite 02

Aslı Smith, ROKA

 

Döngü /

Re-Cycle

NomadMind

*

İzmir Akdeniz Akademisi'nin Düzenlediği Atölyeler

 

• Biyomalzeme ile Tasarım: Robotla Biyokompozit Örüntü Uygulaması

Serdar Aşut, Ertunç Hünkar

 

• Düş-e-zemin

Melis Varkal, Tuba Doğu

 

• Fuar Matbaası

Emre Yıldız

 

• Onar / İyileştir / Kurtar / Yenile

Şölen Kipöz

 

• Doğayla Birlikte Fikirler Örüyoruz! 5. Biyotasarım Atölyesi

Türkiye Biyotasarım Takımı

 

• Bir Tasarım Malzemesi olarak Mantar Miselyumu

Raul Pinto, Derya Irkdaş Doğu

 

İzmir İtalya Konsolosluğu Desteğiyle Düzenlenen Atölye

 

• Reclaimed Artifacts

Francesco Faccin, Stefano Pugliese

 

 

Açık Çağrıyla Gelen Atölyeler

 

• Habitat için Mobilya

Altuğ Toprak, Çağdaş Cantürk

 

• Kültürpark’ın Bellek Rotaları

Fatma Sezgi Mamaklı, Seda Cengiz

 

• Yerel Sürdürülebilirlik Temaları ve Güncel Tasarım Arayışları

Esra Bici Nasır, Tolga Okan

 

• Kopuk: Sürdürülebilir Sistem Tasarımı Çalıştayı

Derya Irkdaş Doğu, Sinem Soygül, Özgül Kılınçarslan, Deniz Deniz, Onur Mengi,

Elif Kocabıyık

 

• Hatıra Ağları / Net of Memories

Işık Ülkün Neusser, Wilhelm Neusser

 

• Kadrajın İçindeki

Damla Kabadayı

 

• Tekrarlar, Farklar ve Kent Rotaları

Çiçek Ş. Tezer Yıldız, Burcu S. Kındır

 

• Görüntünün İkinci Yaşamı

Hande Zerkin, Fatih Bilgin

 

• Fotogram Atölyesi

Gözde Yenipazarlı, Nilay Uluğ

 

• Atıktan [...] Üretmek: Topla - Tasarla - Üret

Sevinç Alkan Korkmaz, Nilay Özcan Uslu

 

• VESTEL: Ya Sonra: Ürün Yaşam Döngüsü Üzerine Bir Tasarım Çalışması / What Happens Next: A Design Study for Thinking Product Life Cycle

Murat Hondu, Merve Nur Sökmen, Öztürkler, Sıla Tülay Zeytin, Tolga Tuncer, Ayberk Köle

 

• Yeni Nesil Transformers: Açık Kaynaklı Oyun Materyalleri

Ezgi Ozan Avcı, Yaşar Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü ID 3350 Tasarımda Sürdürülebilirlik dersi öğrencileri

 

• Cycle-Matic Fotoğraf Atölyesi

Simber Atay, Seyhan Sayar

 

 

 

• Bokaşi Kompostu Atölyesi

Çekirdek İzmir Permakültür Kolektifi Ekibi

 

• Kent Bahçeciliği Atölyesi

Çekirdek İzmir Permakültür Kolektifi Ekibi

 

• Kent Doğa Araştırması / Urban Nature Investigation

Ceren Sözer

 

• Yaratıcılık ve Tasarımda Döngü: “Retro”

Fulya Ertem Başkaya, Elvin Evren

 

• Güneş Baskı Atölyesi

Gökhan Birinci

 

• Topla / Tamamla / Tasarla: Kullanılmış Kentsel Mobilyaların Yeniden Döngüye Kazandırılması

İklim Topaloğlu Sarı, Mine Aytaç Tuncer, Aylin Göknur, Cenk Hasan Dereli, Herkes İçin Mimarlık, İBB Kentsel Tasarım ve Kent Estetiği Şube Müdürlüğü

 

• Kayıp Döngü

Kemal Korkmaz, Simge Canbek

 

• İzmirlinin Geleneklerine Yolculuk

Tuğcan Güler

 

• Döngüsel Tasarım Düşüncesi / Circular Design Thinking

Umur Ozan

 

• KulturPlant

Daniele Savasta, Orkun Destici

 

• Yeterli Mekânlar

Tülin Gazi, Özgür Ali Karaduman, Betül Sezgin, İklime Polat Yalçıner, Deniz Tezer

 

• Güneş ile Döngüsel Nesneler

Michael Young, Nazlı Kök

 

• Menstrüasyon Döngüsü Veri Görselleştirmesi

Demet Atınç, Ceren Kayalar

 

• Kurgusal Bir İzmir Denemesi: Hayali Bir Bugün Tasarımı

Erenalp Büyüktopçu

 

*
21.10.2019 PAZARTESİ

16:30

95 CM: MEGA KENTİN MİNİ YURTTAŞLARI*

Yönetmen: Ayşe Adanalı

Dil: Türkçe, Süre: 17’

*Mekanda Adalet Derneği’nin izni ile

 

UNRAVEL / SÖKME

Yönetmen: Meghna Gupta

Dil: Hintçe, İngilizce; Türkçe altyazılı

Süre: 14’

 

WASTE NOT / İSRAF ETME

Yönetmen: Ruth Hessey

Dil: İngilizce, Türkçe altyazılı , Süre: 26’

 

19:00

CLOSING THE LOOP / KAPALI DÖNGÜ

Yönetmen: Graham Sheldon

Dil: İngilizce, Türkçe altyazılı, Süre: 93’

22.10.2019 SALI

16:30

ANAFARTALAR

Yönetmen: Galip Kürkçü

Dil: Türkçe, Süre: 60’

 

19:00

THE TRUE COST / GERÇEK BEDEL

Yönetmen: Andrew Morgan

Dil: İngilizce, Türkçe altyazılı, Süre: 92’

23.10.2019 ÇARŞAMBA

16:30

RACING TO ZERO / HEDEF SIFIR

Yönetmen: Christopher Beaver

Dil: İngilizce, Türkçe altyazılı, Süre: 59’

 

19:00

ANTHROPOCENE: THE HUMAN EPOCH / İNSAN ÇAĞI

Yönetmen: Jennifer Baichwal, Nicholas de Bencier, Edward Burtynsky

Dil: İngilizce, Türkçe altyazılı, Süre: 86’

31.10.2019 PERŞEMBE

16:30

DEATH BY DESIGN  / ÖLÜMCÜL TASARIM

Yönetmen: Sue Williams

Dil: İngilizce, Türkçe altyazılı, Süre: 73’

 

19:00

ANAFARTALAR (yönetmen katılımı ile)

Yönetmen: Galip Kürkçü

Dil: Türkçe, Süre: 60’

01.11.2019 CUMA

16:30

RACING TO ZERO / HEDEF SIFIR

Yönetmen: Christopher Beaver

Dil: İngilizce, Türkçe altyazılı, Süre: 59’

 

19:00

CLOSING THE LOOP / KAPALI DEVRE

Yönetmen: Graham Sheldon

Dil: İngilizce, Türkçe altyazılı, Süre: 93’

02.11.2019 CUMARTESİ

16:00

THE LIGHT BULB CONSPIRACY / KASITLI TÜKETME

Yönetmen: Cossima Dannoritzer

Dil: Çeşitli, Türkçe altyazılı, Süre: 75’

 

19:00

THE TRUE COST / GERÇEK BEDEL

Yönetmen: Andrew Morgan

Dil: İngilizce, Türkçe altyazılı, Süre: 92’

16:00

DEATH BY DESIGN / ÖLÜMCÜL TASARIM

Yönetmen: Sue Williams

Dil: İngilizce, Türkçe altyazılı, Süre: 73’

 

19:00

THE LIGHT BULB CONSPIRACY / KASITLI ESKİTME

Yönetmen: Cossima Dannoritzer

Dil: Çeşitli, Türkçe altyazılı, Süre: 75’

16:30

95 CM: MEGA KENTİN MİNİ YURTTAŞLARI*

Yönetmen: Ayşe Adanalı

Dil: Türkçe, Süre: 17’

*Mekanda Adalet Derneği’nin izni ile

 

UNRAVEL / SÖKME

Yönetmen: Meghna Gupta

Dil: Hintçe, İngilizce; Türkçe altyazılı

Süre: 14’

 

WASTE NOT / İSRAF ETME

Yönetmen: Ruth Hessey

Dil: İngilizce, Türkçe altyazılı, Süre: 26’

 

19:00

ANTHROPOCENE: THE HUMAN EPOCH / İNSAN ÇAĞI

Yönetmen: Jennifer Baichwal, Nicholas de Bencier, Edward Burtynsky

Dil: İngilizce, Türkçe altyazılı, Süre: 86’

 

 

24.10.2019 PERŞEMBE 30.10.2019 ÇARŞAMBA
*

Anamorfik Enstalasyon /

Fransız Kültür Merkezi'nde

 

Bez Çanta Tasarım Yarışması /

Ege Giyim Sanayicileri Derneği (EGSD)

 

* İzmir Akdeniz Akademisi, program üzerinde süresiz değişiklik yapma hakkına sahiptir.

İLETİŞİM

 

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi  Akdeniz Akademisi

 

Telefon: +90 (232) 293 46 13

Faks:      +90 (232) 293 46 10

Adres:     Mehmet Ali Akman Mah. Mithatpaşa Cad. No:1087  Konak / İZMİR

 

E-Posta: info@izmeda.org

Gizlilik Politikası