Söyleşiler & Paneller Programı

18 Ekim, Cuma

13:00 - 13.15
Resmi Açılış "Döngü" Tema Sunumu
 

13:15 - 13:30
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in Mesajı

 

13:30 - 13:40
Mediterranean Connections / Akdeniz Bağlantıları
Valerio Giorgio, İzmir İtalya Konsolosu

13:40 - 13:50
Ege Giyim Sanayicileri Derneği Bez Çanta Yüzey Tasarımı Yarışması Ödül Töreni
 

14:00 - 14:45
Sunum . The Greatest Design Experiment: World Design Capital 2020 Lille Metropole  / Büyük Bir Tasarım Deneyi: 2020 Dünya Tasarım Başkenti Lille Metropolü
Moderatörler: Elif Kocabıyık, İzmir Ekonomi Üniversitesi
Gökhan Mura, İzmir Ekonomi Üniversitesi
Adele Berault, 2020 Dünya Tasarım Başkenti Lille Metropolü Uluslararası İşbirlikleri Koordinatörü

14:45 - 15:00
Kahve Arası 
 

15:00 - 16:15
Söyleşi Kentin Döngüleri
Moderatör:Güldem Özatağan, Bağımsız Araştırmacı
Ayşe Adanalı Mekanda Adalet Derneği
Yaşar Adanalı, Mekanda Adalet Derneği
Gül Köksal, Haliç Dayanışması
Zeynep Arda, İzmir Ekonomi Üniversitesi
Ender Peker, Sabancı Üniversitesi

16.30 - 17.30
Gezegensel Düşünce için Kılavuz Deneyimler
Moderatör: Onur Mengi,İzmir Ekonomi Üniversitesi
Aysun Sökmen, 8100
Emrah Bilge, Çöpüne Sahip Çık Vakfı

17.30 - 18.00
Kahve Arası

17.30 - 18.00
Açılış Konuşması * 'Do no harm', 'Everything is connected' and Other Useless Aphorisms / ‘Zarar verme’, ‘Herşey birbiriyle bağlantılıdır’ ve Diğer Lüzumsuz Aforizmalar
Thomas Thwaites, Design Academy Eindhoven

09.15 - 09.3019.00
İyi Tasarım İzmir ve üTAS Sergileri Açılışı

Sergiler Programı

18 Ekim, Cuma

Türk Küçük Sanatlarını Gelştirme Ofisi /
Bahar Emgin, Umut Altıntaş, Metehan Özcan
 

Anamorfik Uygulama / Anamorphic Installation
Balca Demirbilek, Cansu Türkoğl, Umut Onat
 

Gökkuşağı / Rainbow
Ece Öner, Sena Tokul, Zeynep Tuğrul
 

Meles Deresi Bağlamında Mavi-Yeşil-Gri Kentleşme Olgusu / Blue-Green-Gray Urbanism Phenomenon within Meles Stream
Adnan Kaplan, Hande Gündel, Bilun Arıkan, Behice Zaim, Meyrem Yener Çınar
 

Blaundos Arkeolojik Alanı Kuzey Kapısı Restorasyon Projesi /  Restoration Project of Northern Gate in Blaundos Archaeological Site 
Mine Turan, Fatma Sezgi Mamaklı, Aylin Kenar, Damla Akın, Delal Avnasi Engin Aktaş
 

Eko-Endüstriyel Park'a Dönüşüm / Transformation to Eco-Industrial Park
Sena Kanbolat
 

Pirina: Döngüyü Zeytinden Öğrenmek / Pomace: Learning Circularity from Olive
Serdar Aşut, Iris Jönsthövel, Melis Baloğlu, Friso Gouwetor, Zeytin Okulu (R. Funda Barbaros, Özge Erdölek Kozal, Sururi Uras, Alirıza Arıbaş), Karaburun Belediyesi, Bilge Demirtaş,Emre Gönlügür, Betül Hafızoğlu

Döngü / Dönüşüm - Cycle / Transformation
Sevcan Sönmez

Kurtarılmış Deri / Salvaged Leather
Şölen Kipöz

Merkez ve Kenarın Değişkenliği / The Variability of Center and Edge
Tuğcan Güler

11 Metin için 11 Kitap / 11 Books for 11 Essays
Umut Altıntaş (Danışman), Bediye Özırmak, Bircan Akay, Cansu Çıtak, Elif Sarıgüzmen, Eren Sevim, Mahinur Bulut, Murat Yıldırım, Oğulcan Çimen, Öykü Özsöz, Uğur Altun, Yağmur Esen

Bisiklet Endüstrisi Karşısında Alçakgönüllü Bir Duruş: Re-Cycle / A Humble Stance Against the Cycling Industry: Re-Cycle
Ziyacan Bayar, Berk Mercancı

Nesnenin Beş Hali / Five Stages of an Object
Gökhan Mura

Tasarım, Zanaat ve Sanat İlişkilerinde Arzu Nesneleri / Objects of Desire at the Relations of Design, Craft and Art
Nilüfer Talu, Ebru Yılmaz

Kayboluş / Disappear
Tuba Doğu, Melis Varkal, Sevcan Sönmez, Ozan Atalan

Kompozit 02 / Composite 02
Aslı Smith, ROKA

Döngü / Re-Cycle
NomadMind

Atölyeler Programı

Akdeniz Akademesi'nin düzenlediği atölyeler

Biyomalzeme ile Tasarım Robotla Biyokompozit Örüntü Uygulaması
Serdar Aşut, Ertunç Hünkar
 

Düş-e-Zemin
Melis Varkal, Tuba Doğu
 

Fuar Matbaası
Emre Yıldız
 

Onar / İyileştir / Kurtar / Yenile
Şölem Kipöz
 

Bir Tasarım Malzemesi olarak Mantar Miselyumu
Raul Pinto, Derya Irkdaş Doğu
 

Atölyeler Programı

Açık çağrı ile gelen atölyeler

Güneş ile Döngüsel Nesneler
Michael Young, Ceren Kayalar
 

Kültürpark'ın Bellek Rotaları
Fatma Sezgi Mamaklı, Tolga Okan
 

Yerel Sürdürülebilirlik Temaları  ve Güncel Tasarım Arayışları
Estra Bici, Tolga Okan
 

Kopuk Sürdürülebilir Sistem Tasarımı Çalıştayı

Derya Irkdaş Doğu, Sinem Soygül, Özgül Kılınçarslan, Deniz Deniz, Onur Mengi, Elif Kocabıyık

 

Hatıra Ağları / Net of Memories
Işık Ülkün Neusser, Wilhelm Neusser
 

Kadrajın İçindeki
Damla Kabadayı
 

Tekrarlar, Farklar ve Kent Roraları
Çiçek Ş. Tezer Yıldız, Burcu S. Kındır
 

Görüntünün İkinci Yaşamı
Hande Zerkin, Fatih Bilgin
 

Fotogram Atölyesi
Gözde Yenipazarlı, Nilay Uluğ
 

Atıktan [...] Üretmek: Topla - Tasarla - Üret 
Sevinç Alkan Korkmaz, Nilay Özcan Uslu
 

VESTEL: Ya Sonra: Ürün Yaşam Döngüsü Üzerine Bir Taraım Çalışması / What Happens Next: A Design Study for  Thinking Product Life Cycle
Murat Hondu, Merve Nur Sökmen, Öztürkler, Sıla Tülay Zeytin, Tolga Tuncer, Ayberk Köle
 

Yeni Nesil Transformers: Açık Kaynaklı Oyun Materyalleri
Ezgi Ozan Avcı, Yaşar Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü ID 3350 Tasarımda Sürdürülebilirlik dersi öğrencileri
 

Cycle-Matic Fotoğraf Atölyesi
Simber Atay, Seyhan Sayar
 

Bokaşi Kompostu Atölyesi
Çekirdek İzmir Permakültür Kollektifi Ekibi
 

Kent Bahçeciliğ Atölyesi
Çekirdek İzmir Permakültür Kollektifi Ekibi
 

Kent Doğa Araştırması / Urban Nature Investigation
Ceren Sözer
 

Yaratıcılık ve Tasarım Döngü:"Retro"
Fulya Ertem Başkaya, Elvin Evren
 

Güneş Baskı Atölyesi
Gökhan Birinci
 

Topla / Tamamla / Tasarla: Kullanılmış Kentsel Mobilyaların Yeniden Döngüye Kazandırılması
İklim Topaloğlu Sarı, Mine Aytaç Tuncer, Aylin Göknur, Cenk Hasan Dereli, Herkes için Mimarlık, İBB Kentsel Tasarım ve Kent Estetiği Şube Müdürlüğü
 

Kayıp Döngü
Kemal Korkmaz, Simge Canbek
 

İzmir Geleneklerine Yolculuk
Tuğcan Güler
 

Döngüsel Tasarım Düşüncesi / Circular Design Thinking
Umur Ozan
 

KulturPlant
Daniele Savasta, Orkun Destici

Yeterli Mekanlar
Tülin Gazi, Özgür Ali Karaduman, Betül Sezgin, İklime Polat Yalçıner, Deniz Tezer
 

Menstrüasyon Döngüsü Veri Görselleştirilmesi
Demet Atınç, Ceren Kayalar
 

Kurgusal Bir İzmir Denemesi: Hayali Bir Bugün Tasarımı
Erenalp Büyüktopçu
 

Atölyeler Programı

İzmir İtalya Konsolosluğu Desteğiyle Düzenlenen Atölye

Reclaimed Artifacts
Francesco Faccin, Stefano Pugliese

Paralel Etkinlikler

19 Ekim, Cumartesi

Anamorfik Enstalasyon /
Fransız Kültür Merkezi'nde

Bez Çanta Tasarım Yarışması /
Ege Giyim Sanayicileri Derneği (EGSD)

Film Gösterimleri

21 Ekim, Pazartesi

16.30
95 CM: MEGA KENTİN MİNİ YURTTAŞLARI*
Yönetmen: Ayşe Adanalı
Dil: Türkçe, Süre: 17’

UNRAVEL / SÖKME
Yönetmen: Meghna Gupta
Dil: Hintçe, İngilizce; Türkçe altyazılı Süre: 14’

WASTE NOT / İSRAF ETME
Yönetmen: Ruth Hessey
Dil: İngilizce, Türkçe altyazılı, Süre: 26’

19:00
CLOSING THE LOOP / KAPALI DÖNGÜ
Yönetmen: Graham Sheldon
Dil: İngilizce, Türkçe altyazılı, Süre:93'

22 Ekim, Salı

16:30
ANAFARTALAR
Yönetmen: Galip Kürkçü
Dil: Türkçe, Süre: 60'
 

19:00
THE TRUE COST / GERÇEK BEDEL
Yönetmen: Andrew Morgan
Dil: İngilizce, Türkçe altyazılı, Süre 92'

23 Ekim, Çarşamba

16:30
RACING TO ZERO / HEDEF SIFIR
Yönetmen: Christopher Beaver
Dil: İngilizce, Türkçe altyazılı, Süre: 59'

19:00
ANTHROPOCENE: THE HUMAN EPOCH / İNSAN ÇAĞI
Yönetmen: Jennifer Baichwal, Nicholas de Bencier, Edward Burtynsky
Dil: İngilizce, Türkçe altyazılı, Süre: 86'

24 Ekim, Perşembe

16.00
DEATH BY DESIGN / ÖLÜMCÜL TASARIM
Yönetmen: Sue Williams
Dil: İngilizce, Türkçe altyazılı, Süre: 73’

19.00
THE LIGHT BULB CONSPIRACY / KASITLI TÜKETME
Yönetmen: Cossima Dannoritzer
Dil: Çeşitli, Türkçe altyazılı, Süre: 75’

30 Ekim, Çarşamba

16.30
95 CM: MEGA KENTİN MİNİ YURTTAŞLARI*
Yönetmen: Ayşe Adanalı
Dil: Türkçe, Süre: 17’

UNRAVEL / SÖKME
Yönetmen: Meghna Gupta
Dil: Hintçe, İngilizce; Türkçe altyazılı Süre: 14’

WASTE NOT / İSRAF ETME
Yönetmen: Ruth Hessey
Dil: İngilizce, Türkçe altyazılı, Süre: 26’

19:00
ANTHROPOCENE: THE HUMAN EPOCH / İNSAN ÇAĞI
Yönetmen: Jennifer Baichwal, Nicholas de Bencier, Edward Burtynsky
Dil: İngilizce, Türkçe altyazılı, Süre: 86'

31 Ekim, Perşembe

16.30
DEATH BY DESIGN / ÖLÜMCÜL TASARIM
Yönetmen: Sue Williams
Dil: İngilizce, Türkçe altyazılı, Süre: 73’

19:00
ANAFARTALAR (yönetmen katılımı ile)
Yönetmen: Galip Kürkçü
Dil: Türkçe, Süre: 60'

01 Kasım, Cuma

16:30
RACING TO ZERO / HEDEF SIFIR
Yönetmen: Christopher Beaver
Dil: İngilizce, Türkçe altyazılı, Süre: 59'

19:00
CLOSING THE LOOP / KAPALI DÖNGÜ
Yönetmen: Graham Sheldon
Dil: İngilizce, Türkçe altyazılı, Süre:93'

02 Kasım, Cumartesi

16.00
THE LIGHT BULB CONSPIRACY / KASITLI TÜKETME
Yönetmen: Cossima Dannoritzer
Dil: Çeşitli, Türkçe altyazılı, Süre: 75’

19:00
THE TRUE COST / GERÇEK BEDEL
Yönetmen: Andrew Morgan
Dil: İngilizce, Türkçe altyazılı, Süre 92'

Logo Beyaz

Bizimle iletişime geçiniz:

Adres   : İzmir Akdeniz Akademisi Mehmet Ali Akman Mah. Mithatpaşa Cad. No:1087 Konak / İZMİR

Telefon : +90 (232) 293 46 17

Faks     : +90 (232) 293 46 10

Eposta: iyitasarim@izmeda.org