Söyleşiler & Paneller Programı

04 Ekim, Salı

15.30
Açılış
Mehriban Yanık, Kent Tarihi ve Tanıtımı Dairesi Başkanı
Elif Kocabıyık Savasta, İzBB Akdeniz Akademisi Şube Müdürlüğü Tasarım Koordinatörü
Valerio Giorgio, İzmir İtalya Konsolosu
Yaşamsal/Vital: Tema Tanıtımı
Şölen Kipöz, Derya Irkdaş Doğu; Tema Küratörleri
Etkinlik Program Tanıtımı
Özgül Kılınçarslan, Onur Mengi, Çiçek Ş. Tezer Yıldız, Emre Yıldız; Etkinlik Program Ekibi

17.00
DAVETLİ TEMA KONUŞMASI • Yaşamsallık ve Sürdürülebilirlik: Sürdürülecek Olan Nedir?
Vitalism and Sustainability: What is to be Sustained?
Otto von Busch, Parsons School of Design
*Çevrimiçi

18.00
PERFORMANS ve SERGİ AÇILIŞI •
Performans Sanatçıları/Performance Artists: Bárbara Serafim, Lale Madenoğlu

 

07 Ekim, Cuma

16.00
SERGİ TURU •
İyi Tasarım/Good Design İzmir_7 Sergi Program Koordinatörleri Özgül Kılınçarslan ve Onur Mengi’nin eşliğinde

18.00
PANEL • Yaratıcı Alanlarda Ortakyaşam Tecrübeleri
Moderatör: Elif Kocabıyık Savasta, İzBB Akdeniz Akademisi Şube Müdürlüğü Tasarım Koordinatörü
Emre Gönlügür, İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi
Ferhat Kentel, Sosyolog [Bayetav/Bir Arada Yaşarız Eğitim ve Toplumsal Araştırmalar Vakfı]
Ezgi Bakçay, Sanatçı

 

08 Ekim, Cumartesi

14.00
PANEL • Yapının Ekolojisi: Yaşamın Parçası Olarak Yapılar
Doğal Yapı Malzemeleri Derneği’nin kurgusu ve yürütücülüğünde
Moderatör / Konuşmacı: Burcu Kındır, Mimar [DYMD, Okil Doğal Yapı Malzemeleri]
Merve Titiz Akman, Sürdürülebilir dönüşüm için planlama ve iletişim uzmanı [DYMD]
Ömer Saatçioğlu, Mimar [Kültür Üniversitesi Mimarlık Fakültesi]

16.00
PANEL • Dayanışmacı ve Şeffaf Ağlarda Kolektif Deneyimler
Moderatör: Aren Emre Kurtgözü, Endüstriyel Tasarımcı [TED Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü
Yaşar Adanalı, Ürbanist/Araştırmacı [Postane, İstanbul]
Akın Erdoğan, Ekonomist [Zeytince Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği]
Güneşin Aydemir, Kuş ve İnsan Gözlemcisi/Ağ Kurucusu/Gıda Aktivisti [Çamtepe Ekolojik Yaşam Merkezi]

18.00
PANEL • Yere Tasarım Gözüyle Bakmak
Moderatör: İpek Akpınar, Mimar [İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Mimarlık Fakültesi]
Sinan Logie, Mimar/Sanatçı [Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi]
Bihter Almaç, Mimar/thisisbidon Kurucusu [İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi]
Ozan Avcı, Mimar [MEF Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi]

 

 

11 Ekim, Salı

13.00
SÖYLEŞİ • Dişil Biyofilya
Female Biophilia 
İzmir İtalyan Konsolosluğu Davetli Tema Konuşması
Giulia Tomasello, Etkileşim Tasarımcısı

Çevrimiçi

 

15.00
SÖYLEŞİ • Yaşayan Biçimler: Görsel Bilgi Öykülerini Tasarlamak
Living Shapes: Designing Visual Data Narratives
İzmir İtalyan Konsolosluğu Davetli Tema Konuşması
Federica Fragapane, Görsel İletişim ve Bilgilendirme Tasarımcısı

Çevrimiçi

 

17.00
PANEL • Mimarlık ve İhtimam Emeği
Architecture and Care Labor
Moderatör: Derya Özkan, Mimar [İzmir Ekonomi Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema ve Dijital Medya Bölümü]
Elke Krasny [Viyana Güzel Sanatlar Akademisi]
Marvi Mazhar, Mimar [Marvi Mazhar & Associates]

Çevrimiçi

 

14 Ekim, Cuma

14.00
PANEL • Aylak Mutfak: Ekolojik Kriz ve Gıda Sistemi Tasarımı
Moderatörler: Cansu Pelin İşbilen, Mimar [Aylak Mutfak]; Akın Erdoğan, Ekonomist [Aylak Mutfak]
Funda Barbaros Özay, Akademisyen [Ege Üniversitesi İktisat Bölümü]
Mesut Yüce Yıldız, Akademisyen
Melis Baloğlu, Görsel Tasarımcı, Mimar
Iraz Candaş, Permakültür, Toprak Rejenerasyonu ve Kompost Danışmanı

16.00
PANEL • Feminist-Kuir Ekolojiler: Disiplinlerötesi Pratikler, Tahayyüller
Moderatör: Yağmur Yıldırım, Mimar
Eda Gecikmez, Sanatçı
Ezgi Hamzaçebi, Edebiyatçı

18.00
PANEL • Canlı Sistemlerle Tasarım: İnsan ve Doğa Arası Biyo-Tasarım Yaklaşımları
Moderatör: Derya Irkdaş Doğu, İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi
Ayça Tokuç, Mimar [Türkiye Biyotasarım Takımı, Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Bölümü]
Yiğitalp Behram, Mimar [Rolab Studio]
Türker Kılıç, Beyin ve Sinir Cerrahı [Bağlantısallık ve Yaşamdaşlık Kitabının Yazarı]

 

15 Ekim, Cumartesi

13.00
PANEL • Modanın Döngüsel Varoluşu ve Sürdürülebilir Moda Lisanı
Moderatör: Şölen Kipöz, İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi
Sanem Odabaşı, Sürdürülebilir Moda Lisanı
Dilek Altan, Sürdürülebilir Moda Lisanı
Damla Özenç, This Is Mana
Ebru Debbağ, Soorty Enterprises Sürdürülebilir Denim Ürün Yöneticisi

15.00
PANEL • Moda için Yaşamsallık Rehberi/Modanın Yaşamsallığa Katkısı
Ege Giyim Sanayicileri Derneği (EGSD) işbirliğiyle gerçekleşen projenin ardından
Sunuş: Hayati Ertuğrul, EGSD Yönetim Kurulu Başkanı
Moderatör: Şölen Kipöz, İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi
Yasin Akçakaya, Akçakaya Tekstil
Fırat Yüksel, Ege Deniz Tekstil
Mahmut Demirkapı, Hugo Boss
Mukadder Özden, Simurg Tekstil
Filiz Özbengi Uslu, Araş. Gör., İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi
İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü öğrencileri

16.30
ATÖLYE TURU •
İyi Tasarım/Good Design_7 Atölye Program Koordinatörü Emre Yıldız’ın eşliğinde

18.30
Buluşma
İyi Tasarım/Good Design İzmir_7 Biterken

Sergiler Programı

04 Ekim, Salı

Yeniden Yapılanma
Re-constructed
Jörn Fröhlich

Ağaç olmak: Ağaçlar bize ne anlatır?
Becoming tree: What do trees tell us?
Studio Spaces Between - Gülistan Kenanoğlu & Çağlar Hanaylı
Performans Sanatçıları/Performance Artists: Bárbara Serafim, Lale Madenoğlu

Pandora:Dijital Evrene Doğru
Pandora: Into the Verse
Onur Mengi, Zeynep Arda
Sergi Tasarımı: Cenk Berke Budak, Filiz Özbengi Uslu, Oğul Görgülü, İsmailcan Angı

StudioSUSTAIN 2017-2021: Sürdürülebilirlik, Yerellik, Tasarım
StudioSUSTAIN 2017-2021: Sustainability, Locality, Design
Simge Göksoy, Aslı Kıyak İngin

Kahvaltıdan Sonra
After Breakfast
Özge Tektaş

Biyofabrik Hasadı
Harvesting Biofabrics
Gözde Damla Turhan, Filiz Özbengi Uslu,
Selen Çiçek

Mimarlığın Ehlileştirilmemiş Alanlarında Bir Konuşma (Enstalasyon)
A Conversation from the Wild Fields of Architecture (Installation)

Karşılaş(ama)ma: Aşina Olunmayana Alışılagelmiş Davranışlar (Video)
mis-meet: Habitual Gestures for the Slightly Unfamiliar (Video)
Bihter Almaç

 

Yer: Kültürpark Atlas Pavyonu

 

Atölyeler Programı

Açık çağrı ile gelen atölyeler

Düşlemsel Yaban Atlas
Imaginary Feral Atlas
Aslı Eylem Kolbaş
3-4-5-6-7 Ekim, Çevrimiçi/8-9 Ekim, Fiziksel

Toprak ile Yapım Atölyesi
Building with Earth Workshop
Burcu Kındır, Ekin Güven
4-5-6-7-8-9-10-11-12-13-14 Ekim, Fiziksel

Yaşamsallığın Bahçesi
Garden of Vitality
Dilek Himam Er, Elif Tekcan, Melis Baloğlu
5-8-9-14 Ekim, Fiziksel

Ağaçtan Ağaca
Tree to Tree
Barış Bilen Atal
5-6-7-8-9-10-11-12-13-14 Ekim, Fiziksel

Rüzgarla Konuşmak
Talking to the Wind
Berk Selamoğlu, Mauricio Gabriel Morales Beltran
6-7-8-9-10-11-12-13-14 Ekim, Fiziksel

Antroposentrik Hikayeleri Bozmak Üzerine
Deconstructing the Anthropocene
Sıla Bozdeveci, Gülşah Özgen
6-8-10-12-13 Ekim, Fiziksel

Yuva
Nest
Yağmur Özcan, Ayberk Aykaç
7-10-12 Ekim, Çevrimiçi

Beden İçin Giysi/Yuvanın İnşasında Soma Tasarım Yaklaşımı
Soma Design Approach in the Construction of the Garment/Nest for the Body
Ezgi Akpınarlı, Hazal Ekser
7 Ekim, Fiziksel

Yuva Kurmanın Sanal Yolları
Virtual Ways of Settling Down
Nur Sipahioğlu, Melahat Kaya Koç
8-9-13 Ekim, Çevrimiçi

Soil Chromatographic Baskı Atölyesi
Soil Chromatographic Print Workshop
Pınar Boztepe Mutlu
10-11 Ekim, Fiziksel

Düşünseli
Pensieve
Cansu Pelin İşbilen
11 Ekim, Fiziksel

Mikro Ortakyaşam Coğrafyaları Deneysel Kartografi Atölyesi
Micro Symbiotic Geographies Experimental Cartography Workshop
Gizem Hediye Eren, Merve Buldaç
12-13 Ekim, Fiziksel

Logo Beyaz

Bizimle iletişime geçiniz:

Adres   : Pazaryeri Mah. 946 Sok. No:2 Konak / İZMİR

Telefon : +90 (232) 293 46 17

Faks     : +90 (232) 293 46 10

Eposta: iyitasarim@izmeda.org